Lazer markalama , dünya çapında çeşitli malzemeler üzerinde çok çeşitli işaretler oluşturulmasına izin veren popüler, verimli ve son derece güvenli bir süreçtir. Dünyadaki havacılık veya otomotivsektörleri gibi birçok endüstri tarafından benimsenmiştir.

Fiber lazerlerimizin tamamladığı en önemli süreçlerden biri olarak, lazer markalama, uygulamaları  ve nasıl çalıştığına dair daha detaylı bilgilerin paylaşılmasının faydalı olacağını düşündük.

Süreç nedir?

Lazer Markalama adından da anlaşılacağı gibi, odaklanmış bir lazer ışını kullanarak bir malzemeye bilgisayar ortamında yaratılan bir işaret, resim,yazı, tarih,barkod vb aktarılması  işlemidir. Bu işlem metaller, seramikler, plastikler ve kauçuklar gibi farklı malzemelere uygulanabilir.  Bu işaret yüzey seviyesinde veya daha derin siyah yada renkli olabilir.

Bu işlemin  gravürle  birçok benzerliği olsa da, kendi başına bir süreç olarak kabul edilmesi için yeterli farklılığa sahip olduğuna dikkat etmek önemlidir.Gravüre göre  en önemli fark, Fiber  lazer yüzey seviyesinde bir iz bırakabilir.

Lazer renklendirmesi olarak da anılan markalama işlemi, genellikle barkodlar, QR kodları, logolar veya diğer tipte kimlik işaretleri gibi şeyler için kullanılır. Lazer kazıma, kimlik işareti daha derin olması gerekiyorsa, bunun için de kullanılabilir

Fiber Lazer Nasıl Çalışır?

Şimdi süreç hakkında ve ne için kullanıldığı konusunda biraz daha bilgi sahibi olduğunuza göre, aslında nasıl çalıştığını incelemek istiyoruz.Başlangıçta bunun yüksek hız ve yüksek hassasiyetli bir süreç olduğunu belirtmek önemlidir.

Fiber Lazer , çalıştığı malzemeye yüksek kaliteli bir işaret bırakır. Bu, herhangi bir temas olmaksızın lazerle işaretleme yapıldığı için düz yüzeyler, esnek malzemeler veya karmaşık şekiller olabilir.Süreç güvenli,hızlı ve esnektir

Lazer işaretine göre, odaklanmış bir lazer ışınını çalıştıkları malzemenin yüzeyine yönlendirir ve ışının sıcaklığı etkilenen alan ile etrafındaki malzeme arasında bir kontrast oluşturur.

Esas olarak ışın, hedeflediği alanın altındaki alanı okside eder ve bu da rengi değiştirmesine neden olur. İşaretlerin çoğu siyah renk alır, ancak bazı yüzeyler bunun yerine renk değişikliğine neden olur.

Bu sürecin en avantajlı yanı; bir malzemenin yüzey tabakasının ve malzemenin kendisinin herhangi bir şekilde hasar görmemiş olmasıdır.

Farklı markalama

Her biri kendine has özelliklere sahip farklı tipte lazer markalama uygulaması vardır.Bunların her birini aşağıda kısaca ele alalım.

Tavlama

Bu metaller için uygulanan bir işlemdir. Üretilen işaretlerin büyük çoğunluğu siyahken, tavlama ile yüzeyin altında meydana gelen oksitlenme renk değişikliğine yol açacaktır. Renk, ısı seviyesine bağlı olacaktır, ancak tipik renkler siyah, sarı, kırmızı ve yeşildir.

Renkli işaretleme

Lazer ışının ısısı kimyasal reaksiyona neden olur.Buradaki amaç, üzerinde çalışılan malzeme üzerinde farklı renk tonları yaratmaktır. Üretilecek olan renk malzemenin kimyasal bileşimine bağlıdır.

Gravür

Daha önce ele alındığı gibi, lazer gravürü, kendi başına bir uygulama olarak değerlendirilmek üzere işaretlemeden yeterince farklı bir süreçtir.Ancak, ikisi genellikle birbirleriyle karşılaştırılır, bu yüzden burada değinmeye değer.

Lazer kazıma ile, bir malzemenin yüzey tabakası eritilecek ve kiriş tarafından buharlaşacak, altında derin bir oyma bırakacaktır. Derinlik seviyesi, kullanıcının gereksinimlerine bağlı olarak kontrol edilebilir.

Köpürtme

Köpürtme ile, lazer ışını, çalıştığı alanı eritecek ve ışığı yansıtacak gaz kabarcıklarına neden olacaktır. Bu nedenle işaretlenmiş alanlar, olmayan alanlardan daha farklı renk alacaktır.

Karbonlama

Karbonlama, köpürtme gibi benzer bir şekilde çalışır; sonuçta, tipik parlak yüzeylerde güçlü kontrastlar üretmeye yardımcı olur. Lazer, çalıştığı alanı ısıtır, oksijen veya hidrojen gibi gazlar yayar. Onun sonunda, daha yüksek bir karbon konsantrasyonuna sahip karanlık bir alan bırakılacak.

Gece ve gündüz işaretleme

Bu tip işaretleme , gün içerisinde okunması kolay ve daha sonra geceleri aydınlatılan bir işaret bırakan oldukça faydalı bir işlemdir. Bu tip işaretlemeyi genellikle bir araç gösterge panosu gibi bir yerde bulabilirsiniz.