Fiber Lazer Markalama; gelişmiş sanayi ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor olsa da, Türkiye için yeni tanıştığımız bir teknoloji diyebiliriz.

ODMTECH Fiber lazer markalama makinelerinin kullanımı hakkında merak edilen soruları bloğumuzdan cevaplamaya çalışacağız.

Lazer markalama nedir?

Fiber Lazer markalama Lazer güç kaynağından elde edilen lazer ışığının bilgisayar kontrollü bir sistemle markalama yapmak için malzemeye yönlendirme ve yönetme işlemidir.

Lazer gravürden nasıl farklıdır?

Her iki terimde bazen eş anlamlı olarak kullanılsa da, vurgulanması gereken önemli bir fark vardır. Lazer markalama, sadece malzemenin yüzeyinde kalıcı ve kontrol edilebilir hassasiyette bir iz bırakmaktadır. lazer gravür ise, malzemede kalıcı bir derinlik içerir.

Süreç ürünüme zarar verecek mi?

Hayır, ama kalıcı olarak iz bırakacaktır. Bu arada, bir lazerin kullanılmasının en büyük faydalarından biri, sadece temas ettiği alanı çok hassas bir şekilde değiştireceği gerçeğidir.

Tavlama nedir?

Tavlama sadece metaller için kullanılan bir tür lazer işaretidir. Oksitleme işlemi ile işaretlenmiş alan renk değiştirecektir, ortaya çıkan renk seçenekleri malzemeye göre değişiklik gösterebilir.

Renk işaretleme nedir?

Genelde paslanmaz çelik malzeme üzerinde Mopa Fiber Lazerle renkli işaret, iz bırakma işlemidir. 

Lazer Kazıma

Altın ve Gümüş takı imalatında tercih edilmesinin yanı sıra kalıpçılık ve metal işleme sanyinde de kalıp üzerine desen ve yazı işlemek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fiber Lazerle Köpürtme (Tavlama) nedir?

Lazerin ışınının malzeme üzerine yönlendirilmesi ile plastik, boyalı veya kaplamalı yüzeylerde gaz kabarcıkları oluşur. Bu kabarcıklarının yarattığı ışık yansımaları oluşturduğu kontrastla işaretlenen alanda olan farklı renk tonları oluşturur.

Karbonlaşma nedir?

Fiber Lazerle Paslanmaz Çelik, Sac vb malzemelerde yüzeyde siyah yazı işaret bırakmak için gerekli bir yöntemdir.

Gece ve gündüz markalama nedir?

Gece ve gündüz işaretlemesi, Otomotiv veya elektronik sektöründe boyalı yüzeyi lazer ışını ile kaldırarak altta kalan alanın ışıklandırılması için kullanılır.

Örnek olarak araç içi ışıklı gösterge paneli ve düğmelerinde lazerle gece gündüz uygulaması yaygın kullanılır.

Hangi materyaller lazerle işaretlenebilir?

Fiber Lazer markalama, seri numarası ve tarih, sıra numarası gibi; ürün izleme için işaret oluşturmak amaçlı kullanılır.

Eloksallı ve boyalı yüzeylerde fiber lazer markalama

Kompozitler

titanyum

Bakır

Dökme demir

Plastik

Çelik

Seramik

Silikon

Değerli Metaller (Altın, gümüş)

Deri

naylon

İnce filmler

Fiber Lazer Markalama yöntemi için bazı tipik uygulamalar nelerdir?

Tanımlanabilecek çeşitli lazer markalama türlerini, çalışabileceği çeşitli materyalleri göz önünde bulundurularak sıralayacak olursak; En yaygın kullanım barkod, QR kod, tarih, seri numarası, zaman damgası gibi işaretlerdir. 

Fiber lazerle markalama yı  popüler kılan fark için ürün üzerinde Kalıcı bir işaret bırakarak sahteciliğin önüne geçmesi diyebiliriz.

Fiber Lazerin Yaygın Kullanan endüstriler

Otomotiv

Uzay

Elektronik

Mücevher

Tıbbi Malzeme

Yarı İletken

Züccaciye imalat

Kuyumculuk